Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

W dobie globalizacji dostęp do zagranicznych rynków oraz rozwiązań korporacyjnych stał się prostszy niż kiedykolwiek wcześniej. Wielu przedsiębiorców zastanawia się czy warto mieć podmiot poza granicami Polski – czy to będzie korzyść, czy dodatkowy problem?

Kiedy warto założyć spółkę za granicą?

Na pewno nie wtedy, kiedy głównym motywem działania są podatki oraz nie przenosimy biznesu poza Polskę.

Dlaczego?

Bo spółki wydmuszki się nie sprawdzają jako generator oszczędności. Mechanizmy które temu przeciwdziałają to CFC, ceny transferowe, podatki u źródła czy zasady ustalania rezydencji podatkowej spółek.

Czytaj dalej >>>

Madera, to autonomiczny region w Portugalii, który jest bardzo atrakcyjny dla przedsiębiorców i inwestorów. Pomimo faktu, że język portugalski jest językiem urzędowym, powszechne jest użycie języka angielskiego. Świetnie rozwinięta infrastruktura Madery jak również duże korzyści podatkowe i najniższe podatki w Portugalii sprawiają, iż coraz więcej osób decyduje się na założenie tam spółki.

Spółka na Maderze

Madeira’s international business centre (IBC)

Międzynarodowe centrum biznesowe Madery jest idealne dla sektora IT, usług żeglugowych, telekomunikacji, handlu, usług międzynarodowych, konsultacji, opłat itp.

Zostało utworzone w celu rejestracji organizacji, które będą działać przy obniżonej stawce podatkowej.

Aby z tego skorzystać, firmy muszą rozpocząć działalność w ciągu sześciu miesięcy (w przypadku usług międzynarodowych) lub jednego roku (w przypadku działalności przemysłowej lub żeglugowej) od daty uzyskania licencji.

Czytaj dalej >>>

Nieustannie rozwijający się świat biznesu i globalizacja otwierają przed przedsiębiorcami coraz większe możliwości. Przeniesienie firmy za granicę może okazać się strategicznym krokiem otwierającym nowe rynki, możliwości rozwoju czy możliwość globalnej ekspansji.

Jednakże, istnieje wiele ważnych czynników do rozważenia przed podjęciem ostatecznej decyzji o dokonaniu takiego kroku.

Pamiętać jednak należy, że podjęcie decyzji o przeniesieniu firmy za granicę na samym początku wymaga gruntownego planowania, analizy rynku docelowego, oraz dostosowania się do miejscowych przepisów i kultur biznesowych.

Przeniesienie swojej firmy za granicę

Przyczyny przeniesienia działalności – dlaczego niektórzy już to robią, a inni planują przenieść biznes za granicę

Coraz częściej przedsiębiorcy rozważają przeniesienie swojej działalności za granicę.

Coraz bardziej rosnące koszty prowadzenia działalności w tym coraz wyższe i coraz to nowsze zobowiązania podatkowe, niezrozumiałe zapisy aktów prawnych, czy coraz bardziej sformalizowana procedura załatwiania spraw w urzędach sprawia, iż Polska staje się mało atrakcyjnym krajem dla przedsiębiorców.

Czytaj dalej >>>

Spółki fasadowe, wydmuszki, garażowe, parkingowe lub z angielskiego tzw. shell companies mają wyjść z ukrycia. Zgodnie z opinią Komisji Europejskiej, nowa regulacja pomogłaby państwom członkowskim identyfikować przedsiębiorstwa fasadowe – mające siedzibę w UE i wykorzystywane wyłącznie do celów  podatkowych – za pomocą testu warunków wyjściowych. Takie są istotne założenia które przedstawia tzw. Dyrektywa Unshell.

W założeniu ma ona zdjąć skorupę (unshell) ze spółek, bez tzw. substancji podatkowej.

Po zdjęciu skorupy organy podatkowe mogą dostać się do miękkiego podbrzusza – w ten czy inny sposób uczynić zabiegi optymalizacji podatkowej mniej efektywnymi.

Dyrektywa Unshell (ADAT 3) walka UE ze spółkami fasadowymi

Testowanie skorupy – etap pierwszy

Chociaż aktualnie ostateczny kształt dyrektywy nie został ustalony czy implementowany w kraju, to jednak prezydencja belgijska, podobnie jak wcześniejsza hiszpańska deklaruje priorytetyzację nad pracami nad dyrektywą i jej implementacją.

Dlatego warto przyjrzeć się wskazanym warunkom wyjściowym tj. swoistemu testowi.

I tak zgodnie z propozycją rozważyć należy czy przedsiębiorstwo cechuje:

Czytaj dalej >>>

Czy kryptowalutowe pozyskiwanie kapitału (ICO, STO) wobec spadku kursu BTC straci na znaczeniu? Prawie na pewno nie! Dobry pomysł biznesowy to oczywiście podstawa, jednak bez finansowania możemy nie móc go zrealizować.

Ostatnio popularnymi metodami pozyskiwania kapitału są portale crowdfundingowe oraz emisje tokenów – ICO. Czy emisja taka, która nastawiona jest na wspólne inwestowanie przez konsumentów pozyskanych środków w określone przedsięwzięcia biznesowe jest działalnością regulowaną?

Prawo rynków kapitałowych

Niestety teraz trochę przepisów…

Zgodnie z art. 69 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi działalność maklerska wymaga zezwolenia. Na działalność maklerską składają się czynności określone w ustawie, z których większość – w świetle zarysowanego tematu – nie będzie miała miejsca (głównie z uwagi na fakt, że waluty wirtualne nie mają statusu instrumentów finansowych).

Czytaj dalej >>>

Rejestracja spółki w Delaware

10 listopada, 2023

Rejestracja spółki w Delaware, USA, jest czystą przyjemnością dla przedsiębiorcy. Czemu? Bo jest prosta, tania i odformalizowana – agent rejestrowy za kilkadziesiąt dolarów wpisze spółkę do rejestru spółek w Delaware w ciągu nawet kilku godzin. Wygeneruje dokumenty i podpowie że opłatę za przedłużenie (podatek stanowy) zapłacimy w maju. I tyle. Mamy spółkę. Możemy działać tak? […]

Przeczytaj cały artykuł →